Aiki Jujutsu – Co to takiego?

Czym jest Jujutsu i Aiki Jujutsu? 

Jujutsu (jap. 柔術 jūjutsu; to dwa słowa (柔) „miękkość, łagodność, giętkość, elastyczność”jutsu (術) „sztuka, technika, umiejętność”) – tradycyjna, japońska sztuka walki lub metoda walki wręcz, bez broni lub z użyciem małego oręża (np. krótki kij, łańcuch), stosowana w ataku i obronie, w starciu z jednym albo kilkoma uzbrojonymi lub nieuzbrojonymi przeciwnikami.
(Definicja na podstawie https://pl.wikipedia.org/wiki/Ju-jitsu)

Bardziej popularna niż Jujutsu jest transkrypcja Ju-jitsu. Opieramy się jednak na wskazówkach mistrza naszej szkoły, Makoto Kurabe, który uważa, że określenie Jujutsu lepiej oddaje przywiązanie do tradycyjnych japońskich wzorców.

Podczas treningu Jujutsu wzmacniamy ciało i uczymy się technik walki. Adept/adeptka poznaje szeroki wachlarz obaleń, trzymań i rzutów.

Aiki Jujutsu – jest to szkoła Jujutsu do której włączono usystematyzowane nauczanie zasad Aiki (czyli własnej wewnętrznej harmonii).

W treningu Aiki Jujutsu wyróżniamy trzy sposoby wykonania techniki:

  • Jujutsu – wymagające użycia około 70% siły przez wykonującego technikę,
  • Aiki Jujutsu – wymagające użycia ok. 50% siły,
  • Aiki Jutsu – angażujące 10-15% siły.

Celem, do którego dążymy jest osiągnięcie takiej biegłości w wykonywaniu technik, by jak najmniej wykorzystywać własną siłę fizyczną, a zamiast tego używać przede wszystkim wewnętrznej energii, kontrolowanej przez umysł.

Trochę Historii GyakuteDo Aiki Jujutsu:

Szkoła GyakuteDo Aiki Jujutsu wywodzi się z systemu Daito-ryu, który był pierwszą szkołą powszechnie propagującą Aiki Jutsu. Szkoła GyakuteDo została założona na początku lat 70-tych XX wieku przez Soushi Tadashi Tanaka Chushudo (pierwszego głównego mistrza stylu). Duży wpływ na jej rozwój miał również styl Hakko-ryu. Dlatego Soushi Tanaka skupił się na rozwoju technik nadgarstkowych – dźwigni i rzutów z wykorzystaniem siły i sprytu wykonującego.

Schemat nr 1 – przedstawiający rozwój szkoły GyakuteDO

Soushi Tanaka zmarł w 1993 roku. Przez pewien czas po jego śmierci w szkole GyakuteDo brakowało osoby, która mogłaby stanąć na jej czele. W 2013 roku następnym Soushi został dawny uczeń Tanaki, Makoto Kurabe. Soushi Kurabe, od 1989 roku mieszkający w Holandii, zaczął studia nad wyspecjalizowaną formą miękkich technik zwaną Aiki Jutsu, dzięki której adept/adeptka może przy minimalnym nakładzie siły powalić znacznie silniejszego przeciwnika. Makoto Kurabe rozpoczął popularyzowanie szkoły, najpierw w Europie, a następnie na całym świecie. Obecnie Aiki Jujutsu w szkole GyakuteDo możemy trenować w Japonii, Holandii, Polsce, Belgii czy Indonezji.

Wiele szkół sztuk walki stosuje pojedyncze techniki Aiki Jutsu. Jednak niewiele jest takich, które nauczają całościowego systemu Aiki. Przykładami są m.in. szkoły Aikido prowadzone przez Endo Seishiro, Mitsugi Saotome, Hiroshi Ikeda  czy Aiki Jujutsu – Seigo Okamoto.