List od Sensei Endo (o COVID-19)

9 Kwietnia 2020 roku.

Moi drodzy,

Mam nadzieję, że wszyscy macie się dobrze. Jeszcze nie znajdujemy się na końcu obecnego stanu. Zastanawiam się jak radzicie sobie w tych trudnych czasach? Obserwując sytuację od połowy Stycznia, zakładałem że wirus rozprzestrzeni się szeroko, ponieważ świat się zbliżył, a ludzie przemieszczają się znacznie szybciej niż przed laty. Niestety, wygląda na to, że będziemy musieli znieść to jeszcze przez jakiś czas. Podejmuję spacery na świeżym powietrzu, i ćwiczę w domu, starając się utrzymać kondycję fizyczną i psychiczną na odpowiednim poziomie, jednocześnie ograniczając alkohol do minimum.

„Kiedy człowiek spotyka katastrofę, katastrofa miała być spotkana. Kiedy człowiek umiera, to był jego czas na śmierć. To jest sekret do uwolnienia siebie od katastrofy. Wyrazy Szacunku” (Słowa
Ryo-kan 良寛*

Zastanówcie się co oznaczają te mądre słowa.

Seishiro Endo

*Ryo-kan (良寛) był Buddyjskim mnichem i poetą. Napisał wiele znanych i inspirujących tekstów. Powyższe słowa pochodzą z listu do przyjaciela, napisanego po olbrzymim trzęsieniu ziemi w rodzinnym mieście, które Ryo-kan 良寛 przeżył. Adresat listu również przeżył tę katastrofę, niestety w wyniku katastrofy zmarło jego dziecko.

Tekst oryginalny i tłumaczenie angielskie